Rozpoczynasz swoją przygodę z perkusją i szukasz przestrzeni, gdzie mógłbyś swobodnie ćwiczyć? Planujesz kupno swojego pierwszego zestawu, ale nie masz dla niego odpowiednio obszernego miejsca? Nie tylko Ty zadajesz sobie takie pytania. Zebraliśmy sposoby kilku perkusistów i przedstawiamy je w dalszej części tekstu. Może któryś z nich właśnie Ciebie zainspiruje i rozwiąże Twoje problemy. Ruszajmy!
Piwnica
Amatorskie studio w domowej piwnicy to jedno z najlepszych miejsc do ćwiczeń. I choć najczęściej widzimy je na amerykańskich filmach, to nic nie stoi na przeszkodzie zorganizowania takiego miejsca w wolnostojącym domu. Plusy? Blisko do studia, można nawet zejść w pidżamie, brak dodatkowych kosztów wynajęcia dodatkowej przestrzeni. Minusy? Może przeszkadzać pozostałym domownikom. Jeśli jednak uda Ci się z nimi porozumieć, piwniczne studio sprawdzi się znakomicie.
Ciężej będzie zorganizować je w bloku. Po pierwsze dlatego, że pomieszczenia piwniczne są tu zdecydowanie mniejsze, poza tym zbyt wielu mieszkańców do udobruchania. Jeśli jednak trochę się postarasz, może Ci się udać zaaranżować i korzystać z tzw. części wspólnej. W niektórych projektach bloków istnieją takie niewielkie, trochę niczyje pomieszczenia, które łatwo możesz przystosować do swoich potrzeb i porządnie wygłuszyć, aby nikt z sąsiadów na tym nie ucierpiał.
Sala w szkole muzycznej
Jeśli jesteś uczniem szkoły muzycznej, bez problemu znajdzie się dla Ciebie sala do ćwiczeń. Jednak nawet wybrałeś drogę samouka, możesz zapytać w najbliższej placówce o możliwość praktykowania na sali. Być może będzie się to wiązało z niewielkimi opłatami, choć zdarzają się przypadki, w których szkoły udostępniają swoje sale zdolnym samoukom, którzy z czasem rozpoczynają naukę w SM.
Zaprzyjaźnione studio
Wynajęcie studia to całkiem spory koszt, jeśli planujesz tam wyłącznie ćwiczyć. Jednak warto pamiętać, że studio nie pracuje 24h/na dobę. Nagrania mogą zdarzać się rzadko, a przez większość czasu studio stoi puste. Możesz podjąć próbę negocjacji z właścicielem zaprzyjaźnionego studia. Być może zgodzi się udostępnić Ci swoje miejsce do ćwiczeń. Pokrycie kosztów elektryczności i/lub niewielkiej opłaty z tyt. użytkowania sprzętu będzie zdecydowanie niższym kosztem.
Alternatywnie możesz zaproponować właścicielowi wstawienie Twojego sprzętu do studia i umożliwienie korzystania z niego podczas nagrań. W ramach barteru Ty mógłbyś korzystać z pomieszczenia.
Pad
Jeśli zupełnie nie masz gdzie ćwiczyć lub chcesz po prostu sprawdzić, czy gra na perkusji rzeczywiście jest dla Ciebie, idealnym rozwiązaniem będzie pad. To sprytne urządzenie umożliwi Ci praktykowanie i nabieranie doświadczenia bez konieczności kupowania zestawu lub wynajmowania miejsca. Możesz je zabrać wszędzie ze sobą i ćwiczyć gdziekolwiek. Wystarczy, że masz przy sobie pałeczki.